20 wrz 2022

Saint-Paul-de-Vence, Fondation Maeght 2022

 

Punktem kulminacyjnym jesiennego pobytu na francuskiej Riwierze byly odwiedziny Fundacji Meaght. Po raz pierwszy mielismy szczescie bedac jednymi z nielicznych zwiedzajacych, tak wiec moglismy w spokoju nacieszyc sie sztuka nie tylko w ogrodzie, ale i w salach wystawowych. Moim ulubionym miejscem jest tzw. Labirynt Miró, gdzie znajduja sie jego rzezby pieknie wkomponowane w ogród.
Fondation Marguerite et Aimé Maeght to prywatne muzeum z ogrodem rzezb i wystawami sztuki wspólczesnej w pobliżu Saint-Paul-de-Vence na wzgórzu La Colline des Gardettes, ok. 25 km od Nicei. Marguerite i Aimé Maeght zalozyli fundacje w 1964 roku, aby wystawic tam czesc swojej kolekcji. Katalonski architekt Josep Lluís Sert, we wspólpracy ze znanymi artystami, takimi jak Joan Miró i Georges Braque, stworzyl zespól budynków składajacy sie z dwóch domów oddzielonych dziedzincem i malej kaplicy sw. Bernarda, która upamietnia zmarlego na bialaczke syna malzenstwa Maeght - Bernarda. 
Zespół harmonijnie wtapia się w sródziemnomorski krajobraz. Zostal otwarty 28 lipca 1964 roku przez ówczesnego francuskiego ministra kultury André Malraux.
Oprócz waznej kolekcji malarstwa wspólczesnego, w ogrodach Fundacji Maeght znajduje sie wiele rzezb, instalacji i mozaik autorstwa najwiekszych wspólczesnych artystów jak np. labirynt, sciana ceramiczna i rzezby Miró. Kawiarnia wychodzi na dziedziniec z rzezbami Alberto Giacomettiego, a jej wnetrze zaprojektowal jego brat Diego Giacometti. Braque stworzyl zbiornik na wode, na którego dnie widac ryby uformowane z kamieni mozaiki w róznych odcieniach blekitu. Pierre Tal-Coat stworzył mozaikowa sciane w odcieniach szarosci w ogrodzie. W kaplicy znajduja sie witraze autorstwa Braque'a i Raoula Ubaca.
Fundacja posiada imponujaca liczbe arcydziel, w tym 50 rzezb Alberto Giacomettiego, 150 prac Joana Miró, a takze prace Pierre'a Bonnarda, Alexandra Caldera, Fernanda Légera, Marca Chagalla, Wassily'ego Kandinsky'ego, Henri Matisse'a i wielu innych.

 




 



Relacja z pobytu  TUTAJ
Relacja kulinarna TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz